top of page

Zelts

Retais, dabā sastopamais ķīmiskais elements un dārgmetāls jau izsenis ir apliecinājis savu vērtību. To raksturo izturība, vērtība (gan tiešā, gan pārnestā nozīmē), kā arī estētisks izskats.

Interesanti fakti par zeltu

 • Gandrīz viss zelts, kas ir sastopams uz Zemes, ir cēlies no meteorītiem, kas bombardēja mūsu planētu pirms vairāk nekā 200 miljoniem gadu, tādēļ zeltu var atrast visos kontinentos un aptuveni 10 miljoni tonnu zelta glabājas pasaules okeānos.

 • Zelta ķīmiskais apzīmējums ir Au. Tas ir cēlies no latīņu vārda aurum, kas nozīmē „mirdzošā rītausma” vai „saullēkta mirdzums”. Cik skaists nosaukums, vai ne?

 • Zelts ir ārkārtīgi elastīgs. 28 gramus zelta var izstiept 8 km garumā, tāpēc izšūšanā var ļoti praktiski izmantot zelta pavedienus.

 • Lai arī zelts ir smags un biezs metāls, to var ēst… To bieži vien izmanto kulinārijā gan dažādu ekskluzīvu ēdienu, gan kokteiļu rotāšanai. Tomēr daudziem zelta ēšana var izraisīt alerģisku reakciju…

 • Zelta īpašības ļauj to plaši izmantot medicīnā, zobārstniecībā, elektronikā u. c.

Zelta vērtība

 • Jo tīrāks zelts, jo augstāka ir tā vērtība, tomēr augstas kvalitātes zelts, ko izmanto dārglietu izgatavošanai, parasti satur citu metālu piekausējumus, lai to padarītu izturīgāku, piešķirtu tam krāsu un pastiprinātu citas pozitīvās īpašības.

 • 24 karāti = 100% zelts.

 • 22 karāti = 91,7 % zelta un 8,3 % citu metālu piemaisījumu.

 • 24 un 22 karātu zelts tiek uzskatīts par pārāk mīkstu, lai no tā darinātu kvalitatīvas rotaslietas.

 • 18 karāti = 75 % zelta un 25 % citu metālu piemaisījumu. Šis ir uzskatāms par luksusa kategorijas zeltu, no kura izgatavo ekskluzīvas rotaslietas, ko parasti valkā tikai ļoti īpašos gadījumos. 750. raudze.

 • 14 karāti = 58,3 % zelta un 41,7 % citu metālu piemaisījumu. Kvalitatīvs zelts, kas ir lielisks kompromiss starp cenu, kvalitāti, ilgmūžību, izturību un vērtību. No šī zelta tiek darināti augstas kvalitātes saderināšanās gredzeni, laulības gredzeni un citas dārglietas, ko nēsā arī ikdienā. 585. raudze.

saderināšanas gredzens ar dimantu.jpeg

Dzeltenais zelts

Dabā zelts ir sastopams ar dzeltenu nokrāsu. Tieši šis zelts būs vistīrākais, ar mazāko citu metālu piejaukumu, tāpēc arī vismazāk alerģisks. Tomēr jāatceras, ka tīrs zelts ir ļoti mīksts un plastisks, tieši tāpēc dzeltenais zelts ir pakļauts augstākam skrāpējumu un deformāciju riskam. Lai tā nenotiktu, atgādinām, ka, mūsuprāt, labs zelta gredzens nedrīkst svērt mazāk par 3 gramiem. Dzeltenā zelta rotaslietas piestāvēs ļaudīm ar siltu olīvkrāsas ādas toni.

Arvja Kotina roku darbs.jpg

Sārtais zelts

Sakausējot zeltu ar varu, iegūst populāro sārto zeltu, kura tonis ir atkarīgs no vara daudzuma sakausējumā. Varš piešķir sārtajam zeltam lielisku izturību, tomēr ir ar augstāku alerģijas risku. Daudziem sārtais zelts asociējas ar Austrumeiropu, tomēr tieši zelts ar maigi rozā nokrāsu pašlaik ir tik populārs un moderns kā nekad iepriekš, turklāt tā siltā, maigā krāsa piestāvēs gandrīz visu toņu ādai.

ērti gredzeni.jpg

Baltais zelts

Ja uzskatāt, ka Jums piestāv tikai sudrabs, iespējams, Jūs maldāties — baltais zelts būs lieliska izvēle. Balto zeltu iegūst, sakausējot zeltu ar pallādiju, sudrabu un citiem metāliem un tādējādi iegūstot teicamu izturību. Lai baltā zelta rotas padarītu īpaši gaišas un mirdzošas, tās rodē jeb pārklāj ar rodiju. Baltais zelts īpaši labi piestāvēs gaišai ādas krāsai.

Cilvēka fantāzijai nav robežu, un arī zeltu mūsdienās ir iespējams iekrāsot gan zaļu, gan melnu. Tiesa, jāpatur prātā, ka tā ir tikai nokrāsa un dabā arvien satopams tikai dzeltens zelts. Klasiskais zelta trio — dzeltens, sārts un balts — būs modē vienmēr.

dimanti ak.png

Vai vēlaties uzzināt vairāk?

Sazinieties ar mums! Aplūkojiet mūsu veikumu! Lasiet mūsu klientu stāstus!

bottom of page