top of page

Vioeletais pusdārgakmens – ametists


Zelta gredzens ar ametistu

Izvēloties rotas ar dārgakmeņiem, dimanti ir klasiska izvēle, tomēr starp pasaulē sastopamajiem dārgakmeņiem nevar atstāt neievērotus arī krāsainos akmeņus. Dabas radītās krāsas ir nepārspējamas un nevainojamas – un tās ir lielisks papildinājums gan saderināšanās gredzeniem, gan citām īpašām rotaslietām.


Ametists ir violets vai purpursarkans kvarca (kristāla) paveids, kuru kādreiz ierindoja starp vērtīgākajiem pasaules dārgakmeņiem, līdzās dimantam, safīram, rubīnam un smaragdam. Bet, kopš Brazīlijā un citviet pasaulē atklātas vairākas vērtīgo dārgakmeņu ieguves vietas, ametista ir kļuvis daudz pieejamāks. Tomēr tas nemazina akmeņa vizuālās īpašības un tā plašo pielietojumu dārglietu izgatavošanā, un, pateicoties tā pieejamajai cenai, tas ir pasaulē šobrīd vispopulārākais pusdārgakmens.


Ametists aug jeb veidojas drūzās – simtiem ametistu kristālu, kas aug vulkānisko iežu kabatās. Drūza ir līdz pat vienu metru liels ieslēgums, kuru atverot atklājas kristāli, kas aug uz ieslēguma vidu. Šādas drūzas ir populārs dekora elements, tiesa gan, lielas, kvalitatīvas drūzas ir ļoti dārgs. Rotās izmanto arī “raw” jeb neapstrādātu,”jēlu” ametistu un nelielas, pāris centimetrus platas drūzas, kuru vērtība nav pārāk liela. Šobrīd šāds “raw stone” stils ir ļoti populārs, to izmanto gan interjera dizainā, gan pat, piemēram, kāzu tortēs kā dizaina elementu.


Zelta gredzens ar ametistu

Ametists pieejams dažādās violetā toņa nokrāsās, ko akmenim piešķir dzelzs joni. Karstuma ietekmē, virs 250 grādiem, akmens var mainīt vai pat zaudēt krāsu. Karsējot tas visbiežāk kļūst dzeltens – starp citu, nereti veikalos nopērkamais dzeltenais “citrīns” ir vienkārši pārkarsēts ametists.


Akmeņa violetos toņos visbiežāk iedala divās grupās – “Rose de France”, kas ir bāli sārts, un “Siberian” – intensīvs purpurs ar sarkanu nokrāsu. Akmeņi ar brūnu nokrāsu ir vismazāk vērtīgie. Ametista vērtību nosaka arī tā “tīrība” – jo akmens ir viengabalaināks, ar vienādu krāsas dziļumu un dzidrumu, jo tas vērtīgāks.


Ametists ir piemērots izmantošanai juvelierizstrādājumos, pateicoties tā cietībai – 7 no 10. (Viscietākais, protams, ir dimants, 8 un 9 vietā ierindojas topāzs, safīrs un rubīns.)

Runājot par formu, tā cietība ļauj to apstrādāt visdažādākajos veidos, kas ir īpaši izdevīgi, izmantojot to saderināšanās gredzenos – to iespējams izgriezt praktiski visās populārākajās dārgakmeņu formās, turklāt tā cietība ir piemērota arī tam, lai veidotu to “freeform” jeb brīvā formā, veidojot “fantāzijas formas”, kad meistars akmeni apstrādā ar brīvu roku, veidojot dažādas neparastas formas.


Ja ticam dažādām spējām, ko cilvēki gadsimtiem ilgi ir piedēvējuši dārgakmeņiem, ametists vienmēr uzskatīts par vienu no dziedinošākajiem akmeņiem. Tam piedēvē stresu mazinošas īpašības, tic, ka tas spēj saasināt intuīciju un nomierināt, palīdz aizmigt.

Katra paša ziņā ir, vai izvēlēties dārgakmeni pēc tā vizuālajām vai tam piedēvētajām dziedinošajām īpašībām. Mēs ticam, ka ametists ir viens no skaistākajiem dabā sastopamajiem dārgakmeņiem, kas ir lieliska izvēle, ja Jums patīk krāsas!

bottom of page