top of page

Vienmēr modē – safīrs

Updated: May 27, 2020

Safīrs ir bijis vērtīgs dārgakmens visos laikos, ilgu laiku cenas ziņā piekāpjoties vien briljantam. Senos laikos zilo akmeni nēsāja tikai augstmaņi, jo ticēja, ka tas simbolizē gudrību un mieru.

Safīrs esot bijis arī Kleopatras iemīļots dārgakmens.


Zelta gredzens ar smalku safīru joslu
Attēlā – zelta gredzens ar smalku safīru joslu

Dabā safīru var sastapt diezgan bieži – Taizemē, Indijā, arī Eiropā – Šveicē un Čehijā. Tā atradnes nav atrastas tikai Antarktīdā. Svarīgi, ka, atkarībā no ieguves vietas, safīri atšķiras pēc krāsas – eksperti, tikai aplūkojot akmeni, var noteikt tā izcelsmes vietu.

Safīrs ir alumīnija oksīds, cietības skalā atrodoties uzreiz aiz dimanta. Lai arī safīri galvenokārt ir tumši, piesātināti zili, tiem mēdz būt visdažādākās nokrāsas. Safīra toni nosaka titāna un dzelzs piemaisījumi, kas mēdz radīt arī diezgan izteiktas nokrāsas – šādus dārgakmeņus sauc par “fantāzijas” akmeņiem.  Bieži sastopami zaļš vai blāvi zils tonis, retāk  – pelēks. Sastopami arī safīri, kas ir divkrāsaini – zili un zaļi, bet pavisam reti dabā atrodami safīri no gaiši rozā līdz piesātināti vīnsarkanam vai zeltainam tonim.


Masīvs zelta gredzens ar diviem safīriem.
Attēlā – masīvs zelta gredzens ar diviem safīriem.

Pakļaujot safīru termiskai apstrādei, iespējams izmainīt vai padarīt vienmērīgāku tā krāsu. Šo metodi itin bieži izmanto juvelieri, lai paspilgtinātu dārgakmeņa toni.


Safīriem piemīt kāda skaista īpašība – asterisms. Tas ir optisks efekts, kad šķiet, ka uz dārgakmeņa redzama zvaigznes kontūra, piešķirot tam papildus vērtību.


Klasisks baltā zelta gredzens ar safīriem un briljantiem.
Attēlā – klasisks baltā zelta gredzens ar safīriem un briljantiem.

Lai arī safīri dabā sastopami bieži, tie parasti neizceļas ar lielu izmēru. Ja izdodas tādus atrast, tiem, tāpat kā citiem slaveniem dārgakmeņiem, piešķir vārdu, piemēram, 536 karātus lielā “Indijas zvaigzne” vai 116 karātus lielā “Pusnakts zvaigzne”.


Neparastas formas zelta gredzens ar safīru un briljantu joslām.
Attēlā – neparastas formas zelta gredzens ar safīru un briljantu joslām.

Safīri ir ļoti cieti un lieliski piemēroti izmantošanai juvelierizstrādājumos. Tie jau gadsimtiem ilgi ir priecējuši laimīgas līgavas saderināšanās gredzenos, arī princeses Diānas un vēlāk Keitas Midltones saderināšanās gredzenu rotā liels centrālais safīrs, ko ieskauj daudzi nelieli briljanti.


Līdzās briljantiem, safīri ir viena no klasiskākajām izvēlēm elegantām rotaslietām – jo tie, gluži vienkārši, nekad neizies no modes.
145 views0 comments
bottom of page