top of page

Elegances simbols – pērles


Pērļu rokassprādze

Pērles vienmēr ir bijis elegances simbols. Ja briljantus dēvē par meiteņu labākajiem draugiem, tad pērles – par īstu lēdiju pavadoņiem, neatkarīgi no sievietes vecuma. Pērles nekad neizies no modes, tieši tāpēc tās ir lielisks papildinājums rotām, kuras plānojat nodot mantojumā no paaudzes paaudzē.


Eleganta piespraude ar pērli

Mūsdienās gandrīz 90% sastopamo pērļu ir mākslīgi audzētas jeb kultivētas, tomēr tas nenozīmē, ka šīs pērles nav “īstas”. Kā aug pērles dabīgos, bet kā – cilvēka radītos apstākļos?


Pērle, atšķirībā no dārgakmeņiem, neveidojas zemes dzīlēs, bet gan ūdenī – jūrā vai saldūdenī. Gliemene, saskaroties ar gliemežnīcā nokļuvušu svešķermeni, kas parasti ir smilšu grauds, noklāj to ar perlamutru – tā ir gliemenes aizsargreakcija. Pērles forma un un lielums ir tieši atkarīgs no gliemežnīcas izmēra un tās atrašanās vietas.


Arī tās pērles, kas ir augušas cilvēka radītos apstākļos, ir dabīgas. Svarīgi saprast atšķirību starp pērli, kas ir veidojusies, to kultivējot (audzējot), un “pērli”, kas veidota no, piemēram, plastmasas, ko plaši izmanto bižutērijā un aksesuāros. Kultivētās pērles cilvēki audzē jau kopš 18. gadsimta, gliemežnīcā ievietojot svešķermeni, tad gliemežnīcu ievieto ūdens tvertnē, kur pērle sāk augt. Process ir gana ilgs – sālsūdens pērle izaug apmēram 3 gadu laikā, bet upes pērlēm nepieciešami 2 gadi. Šādām pērlēm ir augsta kvalitāte un tās ir piemērotas izmantošanai juvelierizstrādājumu veidošanai.


Pērle ir pusdārgakmens, kuras cietība pēc Mosa skalas svārstās starp 3 un 4, tomēr, neskatoties uz to, to izturība ir ļoti augsta un tās sasist ir praktiski neiespējami.

Auskaru un kulona komplekts ar pērlēm

Pērles krāsa ir atkarīga no vides, kurā tā augusi, un visaugstāk tiek novērtētas baltas pērles ar sārtu, blāvi zilu vai krēmkrāsas nokrāsu. Pērles masu mēra granos, viens grans atbilst 0.25 karātiem, tomēr pēdējā laikā juveliermākslas pasaulē arī pērles arvien biežāk sāk mērīt, apzīmējot tās karātos. Turklāt pērles vērtību nosaka ne vien tās lielums, bet arī forma – visdārgākās ir dabīgi veidojušās apaļas formas pērles, jo, atšķirībā no dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem, tās rotaslietās izmanto, nepārveidojot to dabisko formu.


Senajā Ēģiptē ticēja, ka pērle savam nēsātājam dāvina garu mūžu, savukārt vēlāk cilvēki pērles saistījuši ar uzticību un jūtu tīrību. Savukārt mēs ticam, ka pērles piestāv ikvienai sievietei, un tā ir lieliska izvēle klasiskām rotaslietām.

bottom of page