top of page

Ametists

Izvēloties rotas ar dārgakmeņiem, dimanti ir klasiska izvēle, tomēr starp pasaulē sastopamajiem dārgakmeņiem nevar atstāt neievērotus arī krāsainos akmeņus. Dabas radītās krāsas ir nepārspējamas un nevainojamas, un tās ir lielisks papildinājums gan saderināšanās gredzeniem, gan citām īpašām rotaslietām.

Ametists ir violets kvarca (kristāla) paveids, kuru kādreiz ierindoja starp vērtīgākajiem pasaules dārgakmeņiem līdzās dimantam, safīram, rubīnam un smaragdam. Bet, kopš Brazīlijā un citviet pasaulē ir atklātas vairākas vērtīgo dārgakmeņu ieguves vietas, ametists ir kļuvis daudz pieejamāks. Tomēr tas nemazina akmens vizuālās īpašības un tā plašo lietojumu dārglietu izgatavošanai, un tā pieejamās cenas dēļ tas ir pasaulē pašlaik vispopulārākais pusdārgakmens.

Ametists aug jeb veidojas drūzās — simtiem ametistu kristālu, kas aug vulkānisko iežu kabatās. Drūza ir līdz pat vienu metru liels ieslēgums, kuru atverot atklājas kristāli, kas aug uz ieslēguma vidu. Šādas drūzas ir populārs dekora elements, tiesa gan, lielas, kvalitatīvas drūzas ir ļoti dārgas. Rotās izmanto arī neapstrādātus ametistus un nelielas, pāris centimetru platas drūzas, kuru vērtība nav pārāk liela. Pašlaik šāds neapstrādātu akmeņu stils ir ļoti populārs, to izmanto par noformējuma elementu gan interjerā, gan pat, piemēram, kāzu tortēs.

 

Ametists ir pieejams dažādās violetā toņa nokrāsās, ko akmenim piešķir dzelzs joni. Ja karstums pārsniedz 250 °C, akmens var mainīt vai pat zaudēt krāsu. Karsējot tas visbiežāk kļūst dzeltens — starp citu, dažkārt veikalos nopērkamais dzeltenais citrīns ir tikai pārkarsēts ametists.

Akmens violetos toņus visbiežāk iedala divās grupās: „Rose de France”, kas ir bāli sārts, un „Siberian” — intensīvs purpurs ar sarkanu nokrāsu. Akmeņi ar brūnu nokrāsu ir vismazāk vērtīgie. Ametista vērtību nosaka arī tā tīrība — jo akmens ir viengabalaināks, ar vienādu krāsas dziļumu un dzidrumu, jo tas ir vērtīgāks.

Ametists ir piemērots izmantošanai juvelierizstrādājumos, jo tā cietība ir 7 no 10. (Viscietākais, protams, ir dimants, 8 un 9 atbilst topāzs, safīrs un rubīns.)

Ametista cietība ļauj to apstrādāt visdažādākajos veidos, kas ir īpaši izdevīgi, izmantojot to saderināšanās gredzenos — to ir iespējams noslīpēt gandrīz visos populārākajos dārgakmeņu slīpējuma veidos, turklāt tā cietība ir piemērota arī brīvo formu veidošanai, kad meistars akmeni apstrādā ar brīvu roku, veidojot dažādas neparastas, fantastiskas formas.

Ja ticam dažādām spējām, ko ļaudis gadsimtiem ilgi ir piedēvējuši dārgakmeņiem, ametists vienmēr ir uzskatīts par vienu no dziedinošākajiem akmeņiem. Tam piedēvē stresu mazinošas īpašības un tic, ka tas spēj saasināt intuīciju un nomierināt, palīdz aizmigt.

Katra paša ziņā, vai izvēlēties dārgakmeni pēc tā vizuālajām vai tam piedēvētajām dziedinošajām īpašībām. Mēs esam pārliecināti, ka ametists ir viens no skaistākajiem dabā sastopamajiem dārgakmeņiem, kas ir lieliska izvēle, ja Jums patīk krāsas!

dimanti ak.png

Vai vēlaties uzzināt vairāk?

Sazinieties ar mums! Aplūkojiet mūsu veikumu! Lasiet mūsu klientu stāstus!

bottom of page